Kwasy tłuszczowe omega-3, które występują w Forever Arctic Sea są ważnymi składnikami błon komórkowych oraz związkami koniecznymi do tworzenia wielu innych substancji. Organizm człowieka nie jest zdolny do wyprodukowania wszystkich kwasów tłuszczowych, jakie są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu, a w głównej mierze: kwasu linolowego (LA) z grupy kwasów omega-6 oraz alfa-linolenowego (ALA) zaliczający się do grupy kwasów omega-3. Ze względu na fakt, że te dwa kwasy muszą być dostarczane do organizmu z żywnością nazywane są „niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi” (NNKT).


Zainteresowanie niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) znajdującymi się w Forever Arctic Sea pojawiło się wówczas gdy dostrzeżono, że tak wśród Eskimosów, jak i Japończyków, u których głównym pożywieniem są ryby i owoce morza, mimo wysoko tłuszczowej diety, bardzo rzadko występują problemy sercowo – naczyniowe. Natomiast pozbawieni tradycyjnego pożywienia emigranci eskimoscy i japońscy, równie często co Europejczycy, ulegali chorobom cywilizacyjnym. Od momentu zauważenia oraz przeanalizowania takiej zależności, korzyści wynikające ze stosowania niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w codziennej diecie, oraz w profilaktyce chorób układu krążenia, zostały udokumentowane i dowiedzione.


Niestety od jakiegoś czasu, wbrew powszechnej opinii, charakteryzujące się największą wartością kwasy omega-3 zawarte w suplemencie diety, który stworzono w Forever Living Products - Arctic Sea, nie pozyskiwane są z tranu oraz olejów tłustych morskich ryb. Rosnące stale skażenia związkami dioksyn i rtęci, gromadzące się w rybach poławianych zarówno w arktycznym, jak i europejskich morzach, nakłoniły naukowców do poszukiwania alternatywnych źródeł tych cennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Ich najczystszą i najlepiej przyswajalną formę znaleziono w oleju kryla. Jest to niewielkich rozmiarów skorupiak, żyjący w krystalicznie czystych wodach polarnego morza. Wyglądem przypomina on. Żyje w potężnych ławicach, które liczą milion osobników na metr sześcienny i osiągają nawet 6 km długości. Olej z kryla antarktycznego, który także firma Forever Living Products wprowadziła do suplementu - Arctic Sea, charakteryzuje bardzo duża zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA w formie fosfolipidów. Oznacza to, że są one lepiej przyswajalne przez organizm w stosunku do oleju rybiego zawierającego kwasy omega-3 w formie trójglicerydów. Kwasy tłuszczowe EPA oraz DHA w postaci fosfolipidów ulegają całkowitemu rozpuszczeniu w wodzie. Co więcej są lekkostrawne i nie pozostawiają trudnego do zniesienia dla wielu ludzi rybiego posmaku. Ponadto olej z kryla to prawdziwa skarbnica astaksantyny. Jest to najsilniejszy antyoksydant, który możemy dostarczyć organizmowi do walki z wolnymi rodnikami, które stanowią przyczynę wielu niekorzystnych procesów zachodzących w organizmie -w tym utlenienia złego cholesterolu (LDL). Ten antyutleniacz jest 800 razy potężniejsza niż koenzym Q10, 500 razy silniejsza od witaminy E oraz 40 razy bardziej efektywna niż beta-karoten!


Kwasy omega-3 powinny dostarczać organizmowi osoby, nie spożywające systematycznie, czyli przynajmniej dwa razy w tygodniu ryb ani owoców morza. Odnosi się to głównie do ludzi o wyższym ryzyku schorzeń serca i układu krążenia. Dieta obfitująca w kwasy omega-3, szczególnie DHA, wpływa na poprawę koncentracji oraz wpływa korzystnie na nastrój. Dodatkowo może poprawić ukrwienie nerwu wzrokowego i opóźnić proces starzenia. Ogromne znaczenie ma bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na zmniejszenie poziomu trójglicerydów i cholesterol.